Barion Pixel
A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez.
Products Menu

Pneumatikus járművek

02/10/2017 01:03:43 PM

Bátran kijelenthetem azt, hogy eddig a pneumatika az szinte csak az ipari létesítmények belsejében volt megtalálható, viszont sokan  nem is gondolnák, de a mindennapi közlekedésünk fejlesztésének is, már több évtizede a részét képezi. Tudniillik régebben s még ma is leginkább a fosszilis üzemanyagokkal működő járművek voltak elterjedtek, viszont ezek a készletek mára eléggé megcsappanni látszanak. Manapság már  a különböző gyártók is törekednek arra, hogy valamiféle megújuló üzemanyaggal működő járművet hozzanak létre. Fontos dolog ez, úgy tartom, nem csak azért, mert az üzemanyagkészletek már hamarosan nem lesznek elegendőek, hanem azért is, mert a környezetvédelem szempontjából is megoldást nyújthat a későbbiekben. Az alábbi cikkben a pneumatikus járműveket szeretném bemutatni.

Története

Nem is gondolnánk, ám mint  ismeretes, már az emberek az 1800-as évek második felében megismerkedhettek olyan megoldással amikor a járművek egy részét levegő hajtotta. Hol találkozhattunk velük? Elsősorban a bányamozdonyok hajtására terjedt el, de például  Párizsban a villamost is levegő hajtotta. Sőt a haditechnikában is jelen volt, mivel a tengeralattjárókat is ezzel hajtották meg, illetve a torpedók kilövésére sem használtak más megoldást. Bár az XX. század elején Londonban alakult egy légautó gyártó cég, de mivel drágának tartották a tankolását, épp emiatt nem terjedt el, illetve az is közrejátszott az elterjedésének megakadályozásában, hogy még magával a benzines autókkal is csak éppen ismerkedtek az időtájt még az emberek. Mondhatjuk napjainkban sem tekinthető ez a technológia elterjedtnek, hiszen a sűrített levegős járművek még manapság is csak a különböző mérnöki csapatversenyek színhelyén találhatóak meg.

Miért tekinthető jó megoldásnak?

Vannak akiket egyenes taszít, már a gondolatát sem támogatják annak, hogy sűrített levegővel működő autók járjanak majd egyszer az utakon. Azonban aki kicsit is természetbarát, általában támogatja azt, hogy más hajtású  környezetkímélő járművek terjednek el a hétköznapjainkban. Ha megkérdeznek engem, én kiemelem mindkét oldalát a dolognak ami ennek a fajta járműnek, akár előnye, vagy hátránya is lehet. Ugyanis az ilyen közlekedési eszközök tényleg természetvédők, hiszen önmagát a levegőt használják azért, hogy haladni tudjanak, viszont a motor általában kimondottan hangosnak mondható és emiatt egyesek inkább távol tartják magukat ettől a technológiától. Miért? Elég csak ránézni a mai benzines járművekre, hiszen volt idő, amikor az volt a cél, hogy minél nagyobb sebességgel tudjon egy jármű közlekedni, addig emellett napjainkban egyre inkább a zajszint csökkentése kerül előtérbe.

Hogyan vezérelhető egy ilyen jármű?

Az ilyen motoroknak a vezérlése általánosan három módon történhet:

-        Pneumatikus vezérlés

-        Elektromos vezérlés

-        Elektronikus vezérlés

Hogy melyiket is alkalmazzuk? Az végül is attól függ, hogy mi a végső cél. Egy életszerű példával élve ezt úgy lehetne elmondani, míg egy rövidtávú futó a gyorsasággal tud kiemelkedni a versenytársaival szemben, addig tegyük fel, a maratoni futó pont a kitartásával,  dinamikájával, tehát azzal, hogy hogyan játszik az energiájával, hogyan takarékoskodik vele. Mindhárom vezérlési forma esetében, a megtakarítás az úgynevezett expandálás lehet, vagyis magyarul fogalmazva a hengertér részleges feltöltése. Hogyan valósul ez meg? Tehát a hengerteret  részlegesen feltöltjük, majd a löket bizonyos százalékának elérésénél meg kell szakítanunk azt, hogy a levegőnek ne legyen utánpótlása és ekkor hagyni kell hogy kitáguljon és így a dugattyú mondhatni végigtolja a maradékot a löketben. Ezt az általános módszert tehát bármelyik három általam említett esetben lehet alkalmazni.  Viszont a  Pneumatikus és az elektromos vezérlést jó ha mindenképpen egy fix, előre megszabott dugattyú pozícióban működtetjük.

Mikor válhat részünkre elérhetővé?

Ahogy említettem fentebb, napjainkban a legtöbb gyártó keresi azokat a megoldásokat, hogy miként  tudnák a fosszilis ( másként mondva, a nem megújuló energiaforrásokat) más, megújuló erőforrással helyettesíteni. Manapság már a sűrített levegő előállítása bátran kijelenthető, hogy nem nehéz feladat, mondhatni nem okoz problémát. Igazolt dolog az is, hogy már tárolni is rendkívül jól lehet, ami viszont még mindig kihívást jelenhet az, hogyan tudnánk szállítani?

A megújuló erőforrásokat folyamatosan keresik és vizsgálják, hogy melyik lenne a számunkra  a legmegfelelőbb, hisz köztudott az, mennyire szennyezi a sok jármű a levegőt. Főleg a nagyvárosokban, ezért hamarosan váltani kell annak érdekében, hogy környezetünket meg tudjuk védeni, ezen felül pedig, hogy a közlekedésünk se álljon meg. Fontos tehát, hogy mielőbb korszerű, energiatakarékos és környezetkímélő megoldások szülessenek.

Labels attached to the content: pneumatika