Pneumatikus vezérlőelemek: Vezérlőszelepek csoportosítása, ismertetése
Elég részletesen bemutattam már az előző cikkekben a pneumatikus rendszer sajátosságát, azt hogy hol használhatjuk, hogyan segítheti a munkánkat. Mit kell tudni a működésükről. Ha a pneumatikus vezérlőelemekről beszélünk, akkor elsősorban a szelepekre kell gondolni. Ezért most ezekről fogok írni, ismerjük meg melyek, ezek a vezérlőszelepek és hogyan működnek..
Mit is nevezünk szelepeknek?
Kezdem akkor az alap kifejezésnél. Összefoglaló nevet használunk, mikor szelepet említünk, de kapcsoló néven is szokás nevezni a jeladó és a vezérlő szervek a beavatkozó szervek működési folyamatát határozzák meg. Tehát a szelepeknek igen csak fontos szerepük van, hisz azok az elemek, amelyek befolyásolják az áramló levegő, (olaj) útját, mennyiségét, irányát és a nyomását.
A nemzetközi nyelvhasználatban is "szelep" a megnevezése az összes kapcsolóelemnek.
Vezérlőszelepek csoportosítása, kialakítása
Pneumatikus vezérlőelemek
Ahogy az előbb említettem a pneumatikus működtetésű elemek például munkahengerek, stb.) mozgását az irány, a sebesség, az erő és a működési sorrend tekintetében a szelepek vezérlik.
Hogyan tudjuk ezeket a szelepeket csoportosítani?
Elsősorban a funkciójuk alapján:
Útirányt vezérlő szelepek, útszelepek
Ezek azok a szelepek amik a levegőáramlás irányát vezérlik. Lényeges a szerepük, hisz a feladata a végrehajtó elemek vagy további vezérlőszelepek vezérlése. Az útszelepek működésük szerinti jelölése „A/B” betűkkel történik. Mit is jelentenek ezek? Az "A" a szelepbe bevezethető pneumatikus vezetékek más néven utak, száma. A "B" jelölés pedig a szelep kapcsolási helyzeteinek, állásainak a száma. Az útszelepekkel kapcsolatban még meg kell említenem, hogy működtetésük módja szerint négy alapvető csoportba sorolhatjuk. A működtetés módját négy alapvető csoportba sorolhatjuk, viszont lényeges, hogy egy szelepet akár ezek kombinációi is vezérelhetek
.
Ez a négy csoport:
-Manuális működtetés, ebben az esetben mindig emberi beavatkozás szükséges a szelep működtetéséhez
- Mechanikus működtetés, akkor beszélünk erről, amikor a rendszer
valamely mechanikus impulzusa működteti a szelepet.
- Pneumatikus működtetés, (amit már említettem) ahol a szelep állapotváltozásai, nyomás
okozza. Ez lehet direkt vagy elővezérelt.
- Elektromágneses működtetés is lehetséges, amire most külön nem térnék ki.
Mennyiségszabályzó szelepek - fojtó, és fojtó-visszacsapó szelepek
Mint a neve is mutatja, ezek a szelepek felelősek azért, hogy korlátozzák a szelepen átáramló levegő mennyiségét. Úgy is mondhatjuk, hogy a visszacsapó szelep tulajdonképpen egy pneumatikus egyenirányító, amely lehetővé teszi , hogy az egyik irányban engedi a levegő átáramlását, a másik irányban nem.
A munkahenger sebességét fojtó-visszacsapó szelepekkel állítjuk be, ahol mindig a munkahengerből távozó levegőt fojtjuk. Itt említeném meg a fojtócsavart, mely olyan szerkezet, amellyel az átáramlás keresztmetszetét és ez által az átáramló levegő mennyiségét lehet szabályozni Tehát a visszacsapószelepekről elmondható, az egyik irányban zárják, a másik irányban nyitják az áramlás útját. A fojtó-visszacsapó szelep pedig értelemszerűen a fojtó csavar és a fojtó szelep kombinációja. A kettőt párhuzamosan építik be egy közös szeleptestbe. Tehát ahogy az előbb is írtam már, így egyik irányban, mivel a visszacsapó szelep lezár a fojtás érvényesül, a másik irányban pedig a visszacsapó szelepen keresztül szabadon tud a levegő áramolni.
Nyomást meghatározó szelepek - nyomásszabályzók
Ezek a szelepek a beállított nyomást állandó értéken tartják. Lényege, hogy a sűrített levegő nyomását egy nyomásszabályzó szelepen keresztül be tudjuk állítani a kívánt értékre, amelyet aztán a hozzá kapcsolt manométeren keresztül le tudunk olvasni. A nyomásszabályzó szelep
beépítésével a nagy nyomásból eredő károk elkerülhetők ezért nagy jelentősége van.
Gyors leürítő szelepek
Miért is alkalmazzuk ezeket a szelepeket?
Fontos, hogy munkahengereket gyorsan le tudjuk légteleníteni, ilyenkor használatos a dugattyúsebesség megnövelése érdekében. Mivel a munkahengernek sokszor nagyon gyorsan kell véghelyzetbe állnia, azért a kamrájában lévő levegőt is rendkívül gyorsan szükséges leszellőztetni. Ezért Ilyenkor a kiáramló levegőt a gyors leürítő szelepen keresztül "pufogtatjuk" ki nem a vezérlőszelepen keresztül.
Logikai szelepek
Ez egyfajta logikai alapműveletet megvalósító pneumatika szelep. Több részből áll: Igen, És, Vagy, valamint a Nem elemekből. A bemenő és a kimenő jeleknél van nagy feladata, de a bonyolultsága miatt ebben a cikkben most nem térnék ki részletesen a működésére.
Remélem, hogy most is tudtam segíteni abban, hogy jobban megismertessem a pneumatikus rendszer működését, a hozzákapcsolódó elemek ismertetésével.