Barion Pixel
A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez.
Products Menu

Mit érdemes tudni a zárószelepekről?

15/12/2017 04:27:08 PM

Ha időnként legalább szoktad olvasni a blogot, akkor már tudod, hogy elég sok témát érintettem néha igaz, csak felületesen és volt mikor elég mélyen is. Ebben a bejegyzésben ismételten olyan témát fogok felvetni, amelyet már korábban megemlítettem számodra, viszont úgy gondoltam, hogy a nagy érdeklődésre való tekintettel mélyebb vizekre eveznék mindezt azért, hogy jobban megismerhesd ezt a témát is. Ahogy a címből látod ebben a bejegyzésben kimondottan a zárószelepekről fogsz olvasni. A zárószelepek olyan irányító elemek, amelyek értelemszerűen átengedik a közeget, de amikor áthaladt, egyik oldalon lezárják annak útját és a másik oldalon nyíllik csak meg majd. De hogy milyen zárószelepeket kell ismernünk? Mit  jó, ha tudunk róluk? Olvass tovább és bízom benne, hogy választ fogsz kapni, minden kérdésedre.

 Visszacsapószelep

Mit is lehet róla kezdetben is elmondani? Mindenképp meg kell említeni azt, hogy ez a szelep önműködő. Tehát nem kell emberi és egyéb hatás sem annak kapcsán, hogy a szelep elvégezze a neki szánt feladatát. De ha már a feladatára terelődött a szó. Mi is pontosan munkája? Az lenne a feladata, hogy az egyik irányban átengedje a közeget, s fontos megjegyezni, hogy mindennek úgy kell megtörténnie, hogy a lehető legminimálisabb veszteség legyen, s ezt is úgy, hogy az ellenkező irányba viszont lezárja. Több ügyfelem feltette a kérdést, amikor a szelepekről tárgyaltunk, hogy végül is azt érti, hogy önműködő, de ha meg akarja tudni azt, hogy mi működteti, akkor mit válaszolnék? Erre mindenképp úgy tudnék értelemszerűen magyarázatot adni, hogy te is el tudd képzelni és megérthesd, hogy ezt a lezárom, nyitom mozgást nem más, mint az áramlás biztosítja. Persze, találkoztam már olyan esettel is, amelyben mindezt a zárt állapotban tartást egy rugó biztosította. Tehát mindenképp jó, ha tudod azt, hogy rendkívül széles megvalósítási lehetőség adott ezen a területen is. Viszont kicsit visszakanyarodva a rugós záráshoz. A rugós zárás akkor van, ha a kimenő nyomás a bemenő nyomásnál nagyobb, vagy azzal egyenlő.

Most, hogy el tudd képzelni, mindenképpen elmondanék egy hétköznapi példát is rá, mert szerintem azzal tisztábban is látod, a visszacsapószelepeket. Tehát hol találkozhatunk vele a hétköznapok során? Akár ha gépkocsival közlekedünk, akár kerékpárral, mindenki foglalkozhatott már vele. De nem is húzom tovább a magyarázatot, ugyanis ezek a járművek gumitömlőinek légszelepjei is a visszacsapószelepek közé sorolhatóak. S ha belegondolunk teljesen egyértelmű, hogy az, ugyanis ha pumpálunk, akkor értelemszerűen bejut a levegő, viszont önmagától nem áramlik visszafelé, ha azt befejeztük. Elég érdekes lenne, ha kifelé is áramolna a levegő, tehát ennek a visszacsapószelepnek köszönhetjük a közlekedésünk egyik jó lehetőségét is.

Váltószelep

Ha a váltószelepre térünk rá, itt már a kezdetén is meg kell említeni, hogy elsődlegesen lehet bonyolultabban foghangozni számodra, viszont ezt sem lesz nehezebb megérteni,  ha sikeresen áttanulmányozod. A váltószelepnél fontos tudni azt, hogy két bemenete van és ezzel ellentétben mindössze csak egy kimenete. Mindenképpen meg kell említenem, hogy a zárást ennél a megoldásnál egy úgynevezett záróelem (golyó) végzi. A váltószelepet VAGY-elemnek is nevezik, mivel VAGY logikai funkciót realizál. Pneumatikus vezérléseknél beépítése általában akkor szükséges, ha egy munkahengert, ill. egy teljesítményszelepet több helyről működtetünk, illetve vezérelünk.

Ahogy olvastad, nem elég annyi információval rendelkezned a  pneumatikus rendszer létrehozása előtt, hogy szükséged lesz zárószelepre, pontosan tudnod kell, hogy neked melyik lenne a legmegfelelőbb. Tapasztalatomból kiindulva hiszem, hogy a témát körül járva te magad is döntést tudsz hozni annak érdekében, hogy ne okozhasson problémát az, ha egy adott elemet, eszközt kell beüzemelned a rendszerben. Persze számtalanszor kihangsúlyoztam, jobb szakemberre bízni annak helyes használatát, viszont nem lehetetlen az, hogy akár te is elsajátíthasd annak ismeretét. Remélem tartalmas bejegyzés született annak érdekében, hogy  és sikerült olyan információt elárulnom, amelynek tudatában te is esetlegesen informáltabb vagy a zárószelepekkel kapcsolatban, illetve azt is, hogy a most hallottakat majd alkalmazni fogod tudni a hétköznapok során a felmerülő problémáid megoldásában is.