Okos pneumatikai megoldások – Szeleptechnika
Korábban már adtam ötleteket annak érdekében, hogy hogyan lehetne elérni azt, hogy netán kevesebb veszteséggel folyhasson a termelés egy adott üzemben. Azonban jelenleg is azt tűztem ki célul,hogy újabb néhány tanácsot adok ennek érdekében, hiszen örömmel tapasztaltam, hogy érdekesnek tartottátok az előző cikket, amelyet írtam. Ahogy már abban is említettem, sok esetben előfordul az, hogy a pneumatikus gépeket, esetleg berendezéseket alkotó funkciókat ismerjük és esetlegesen még működtetni is tudjuk, hiszen folyik a termelés, de nem gondolunk abba bele, hogy rengeteg eddig feleslegbe menő energiát tudnánk megspórolni és így esetleg azokat is felhasználni a gyártás folyamatában.
Tehát az előzőekben információt kaptál a légszűrőről, illetve a szűrőedény okos használatáról, amelyet, ha még nem olvastál, ide kattintva, tudsz elérni. Viszont, most inkább a szeleptechnikára és a tolattyú felületekre szeretnék összpontosítani, hiszen szintén olyan területnek érzem, amelyre felettébb jó, ha nagy figyelmet fordítunk.
Szeleptechnika
Igaz az, hogy mára már számtalan szelepkialakítás és új konstrukció létezik. Ehhez kapcsolódóan úgy érzem nagyon fontos az, hogy a pneumatikával kapcsolatban két dolgot megemlítsek. Az egyik a segédlevegő alkalmazása, a másik pedig a felületekkel való művelet végrehajtás
.
A segédlevegős szelepek megjelenése azonfelül, hogy egyre jobban elterjedt a használata napjainkban, nagyon sok hasznos változást is eredményezett számunkra. Miket is tudunk idesorolni? Például a méretcsökkenés, ennek a jelentősége a gyártás és a felhasználás tekintetében is számottevő jelentőséggel bír. Ez miért jó annyira? A felhasználó részére mindenképpen jobbnak mondható egy termék, ha kisebb méretű, először is azért, mert kisebb helyen elfér, elég csak ha mögé gondolnunk a hétköznapjaink példáiból.
Az elektromos szelepek alkalmazásában is fontos változás következett be, ugyanis egyfajta energiatakarékosság figyelhető meg. S ennek az energiatakarékosságnak a következtében jelentős előnynek mondhatjuk azt is, hogy az adott berendezés kevesebb hőt termel.
Korábban, ahogy tapasztalhattuk egy gyárban, már maguk a berendezések is nagy hőt tudtak termelni ami miatt sokszor szinte lehetetlen volt még az adott gép környékén is meglenni, viszont mára, már elérhették azt, hogy a berendezések annyi hőt termelnek, hogy akár együtt is képesek egyszerre munkát végezni s ehhez egy kezelő személy is elég.
A segédlevegős szelepek, ide értheted akár a külsőt, vagy a belsőt is, hiszen ebből a szempontból nem teszünk különbséget, azt az okos ötletet valósítják meg, aminek jelentőségét tényleg el kell ismerni, mert felettébb fontos, hogy a sűrített levegő munkavégző képességét használják a tolattyú mozgatására
Ez miért is jó?
Szinte szavam járásává vált az, hogy "ez nem tekinthető bonyolultnak abból a szempontból", de ezt most is is elmondhatom, ugyanis ennek köszönhetően nem kell nagy energiafelhasználású elektromos tekercseket használni ennek a folyamatnak a végrehajtásár. Mondok erre egy gyakorlati példát is. Mondjuk egy belső segédlevegős szelep esetén a szelep saját tápnyomásából "szerzi meg" a tolattyú mozgatáshoz szükséges erőt. Tehát így igaz az az állítás, hogy a tekercs maga is egy mágnesszelep, ami nyitja vagy zárja is a segédlevegő útját.
Igaz, nem mondhatjuk azt, hogy minden esetben és minden berendezés ebből a szempontból ilyen "adakozó", gyakran szükség van arra, hogy nagyobb erőket is létre tudjunk hozni. Hogyan érhetjük ezt el? Ha növeljük a nyomást, vagy esetleg akkor, ha a felületeket növeljük. Viszont ezekben az esetekben, legtöbbször ez az úgynevezett erőtöbblet igény nem feltétlen minden munkafolyamatnál szükséges, hanem csak bizonyos adódó részfeladatok feladatok elvégzéséhez.
Az elmondottak alapján tehát láthatjuk, hogy mennyire fontos kérdés a szelepek működése is az egyes berendezések szempontjából. Remélem, hogy talán segíthettem most is a szeleptechnikával kapcsolatos írásommal annak érdekében, hogy valóban tisztán láthasd azt, hogyan is tudnád jelentősen lecsökkenteni a veszteséget. Hiszen mondhatnám úgy is, ami veszteségként van elkönyvelve, az csak felesleges használat. Bízom benne, sikerült ezzel a bejegyzéssel is elérnem, azt, hogy segítséget nyújthassak abban számodra, hogy az üzemed megfelelően működjön és minden úgynevezett erő befektetés megtérülhessen a gyártás során.