Barion Pixel
A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez.
Products Menu

Pneumatikus-elektromos jelátalakítók

12/02/2018 03:07:42 PM

Számtalanszor felhívtam a figyelmet arra, hogy amióta a cégek rájöttek, hogy ha automatizálást használnak, akkor nem csak sokkal gyorsabb lesz a termelés, de mindenféleképpen elmondható az is, hogy a minőség is javul. Viszont emiatt fel kell hívni arra is a figyelmet, hogy az automatizálás során az ipar számos területén szükségessé vált a pneumatikus, illetve elektromos energia-és jelátvitel együttes alkalmazása. Ám bizonyosan a nem szakemberek is tudják, hogy ez a  két dolog önmagában nem képes jól működni, mindenképpen kell hozzá olyasvalami, ami kapcsolatot létesít e kettő között. Tehát ezt a két energiahordozó közötti kapcsolatot jelátalakítók biztosítják. Ha kíváncsi vagy arra, mit kell tudnod a jelátalakítókról, akkor tarts velem.

Pneumatika alapjai

Már számtalanszor kiemeltem a pneumatika alapjait, viszont úgy érzem, fontos, hogy minden bejegyzésben, néhány szóban ismét megemlítsem, hiszen valóban ennek tudatában fogod megérteni a konkrétabb dolgokat is. Tehát mindenképpen el kell mondani, hogy a pneumatika gyakorlatilag bárhol előfordulhat sőt, akár korlátlan mennyiségben is rendelkezésre állhat. Szintén érdemes tudnod azt is, hogy a működtetéshez szükséges sűrített levegőt csővezetékeken nagy távolságra egyszerűen, könnyen szállíthatjuk, mivel kicsi a viszkozitása. Az elhasznált levegő visszavezetésére nincs szükség. De viszont tévhit az a felhasználó személyek körében is,  hogy a kompresszornak nem muszáj állandóan üzemelnie ahhoz, hogy a sűrített levegő folyamatosan rendelkezésre álljon. A sűrített levegő tartályban található ám onnan bármikor el tudjuk vezetni, illetve fontos szempont az is,  hogy tartályokban szállítható.

A sűrített levegő a  hőmérséklet változásokra érzéketlen, tehát a mínusz, és a magas plussz fokok is mondhatni nincsenek túlzottan nagy hatással rá, tehát akár ilyen rendkívüli hőmérsékletben is képes működni. Persze ennek köszönhetjük azt, hogy biztonságos és nem fog esetlegesen gondot okozni. Emiatt azt is ki tudjuk jelenteni, hogy a sűrített levegő robbanás és tűzbiztos, tehát nem fog olyan történés bekövetkezni, amitől valljuk be őszintén, elég sok cégtulajdonos tart. S mivel nem robbanás és tűzveszélyes amiatt neked sem kell különleges bánásmóddal kezelned, tehát nem kell esetleg drága berendezéseket vásárolnod erre a célra. Persze azért mindenképpen figyelj arra, hogy a sűrített levegő tiszta legyen, mivel ha nem kellően végzed el ezt a munkafolyamatot, akkor ez könnyen a berendezés  meghibásodáshoz vezethet.

Jelátalakító

Fontos megemlíteni azt, hogy erre a célra is több lehetőség áll rendelkezésünkre, tehát nem kell pánikba esni emiatt sem. Ebben a bejegyzésben én a legnépszerűbb jelátlalakítóra hívnám fel a figyelmet, ami nem más, mint az elektromos mikrokapcsoló. S ha már ezt a jelátalakítót kezdtem bemutatni, mindenféleképpen el kell mondanom azt is, hogy működéséért nem más, mint az egyszeres működésű munkahenger a felelős. A dugattyú a csatlakozón érkező verérlőjel nyomásának hatására a rugóerő ellenében elmozdul, és itt következikbe az, hogy ez a mikrokapcsolót működteti. Sokszor találkoztam olyan problémával is, hogy az egyes ügyfeleknek ötletük sem volt arra, hogy hol helyezkednek el ezek. Ennek kapcsán tehát megemlítem, hogy ne okozzon ez problémát,  hogy mindkét elem egy közös kapcsolóházba van beépítve. A jelátalakítónál a nyomástartomány eléggé széles tartományon mozog, hiszen már  0.6 bar nyomástól egészen a 10 bar nyomásig ellátja a neki szánt feladatot.

Jelátalakító relé

Most már megtudtál alap információkat a jelátalakítóról, de mindenféleképpen továbbiakat is tudnod kell még vele kapcsolatban. Tehát fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a pneumatiius működésű jelátalakító relé miből is áll? Kapcsolóházból, ami végülis az elektromos részét képezi, az egyszeres működésű henger, ami már a pneumatikus részét képezi és vezérlődugattyú, tehát ezekből a részekből épül fel.

Ezért ha a pneumatikus vezérléstől különböző jelek érkeznek, akkor mindenképpen elmondható az, hogy ezek töredékmentesen felhasználhatók arra a célra, hogy a relék kapcsolása megfelelő legyen, így ezen okok miatt közvetlenül beépíthető a vezérlőrendszerbe. A jelátalakító reléket széleskörben alkalmazzák. De ha kíváncsi vagy, te milyen helyeken, környezetben tudnád alkalmazni, akkor érdemes ezt a továbbiakban mindenféleképpen figyelemmel kísérni. Tehát az alkalmazási területei elektromos elemek működtetése, akár megtalálható lehet alkatrészek gyártása közbeni pneumatikus felügyelete, esetében, viszont leginkább úgy hiszem, hogy a hajtómotorok kapcsolása során alkalmazzák.