Pneumatikus működtetésű forgatóhengerek
17/11/2017 02:14:15 PM
Ebben a bejegyzésben egy olyan témát fogok boncolgatni, amelyről már röviden néhány sorban nemrég tettem említést. S ahogy a címből is látod ezek a pneumatikus működtetésű forgatóhengerek lesznek. Biztos kíváncsi vagy máris arra, hogy mit szeretnék elárulni róla, de teljesmértékben a felépítéséről is meg fogod szerezni a szükséges információkat. Ezek mellett említést fogok tenni azzal kapcsolatban, hogy a működtetés szempontjából milyen kivitel létezik és a különböző kivitelek közül melyik mikor jó, mit illik tudni róla. De a beharangozás még mindig nem ért véget, még azt is megtudhatod, hogy milyen csatlakozási felülete van, amelyet mindenképp ismerned szükséges. Minden felmerülő kérdésedre biztosan választ fogsz kapni remélem ebben a bejegyzésben is.
Mit illik tudni a pneumatikus működtetésű forgatóhengerekről?
Ahogy az előző írásomban ezt röviden megemlítettem, elmondhatom ismét, hogy a pneumatikus működtetésű forgatóhengerek kialakítása, kivitele, méretezése igényektől is függhet, de leggyakrabban a különböző gyártók egyedi tervei alapján készülnek. Ezért kiválasztás előtt kimondottan ajánlott áttanulmányozni, hogy számunkra melyik gyártó által készített lenne a legmegfelelőbb.
Hogyan is épül fel?
Már azt ismered, hogy végülis változó az, hogyan gyártják őket, viszont biztos kíváncsi vagy arra, hogy milyen részekből áll. Ha ez a kérdés felmerült benned elmondhatom, hogy felépítésében alapvető részként foglal helyet a fogasléc,a fogaskerék és az ezekből létrejövő pneumatikus hajtómű. S ami természetesen emellett még fontos részként található meg benne, ami a nevében is helyet kapott, az a henger, amelyet ez a hajtómű fog forgásra kényszeríteni.
Milyen kivitelekkel rendelkezik a működtetés szempontjából?
Szintén egy olyan téma, amely akár problémát is okozhat olyan személy számára aki kevésbé jártas ezen a téren, tehát nagyon ajánlott alapos átgondolással megelőzni a vásárlást.
Kettős működtetésű
Ha úgy gondolod, hogy számodra a kettős működtetésű lenne az ideális, akkor jó, ha tudod azt, hogy eltérő lehet, hogy a külső, vagy belső felületére irányítjuk a sűrített levegőt. S ez mit eredményez a te esetedben? Azért nem mindegy, hogy pontosan hova irányítjuk a sűrített levegőt, mivel ez befolyásolja azt, hogy melyik irányba forduljon el a tengely. Ezekhez, ha jó döntést szeretnél hozni, akkor 5/2-es, vagy 5/3-as útszelepeket kell beszerezned, velük tudod legegyszerűbben valóra váltani azt, amit el szeretnél érni a felhasználásukkal.
Egyszeres működtetésű munkahenger.
Ha általában előjön ez a téma, akkor szintén rákérdez az ügyfél arra, hogy milyen kivitelben lehet megtalálni? Erre mindenesetben azt lehet csak elmondani, hogy úgy képzeld el, van két szembefordított dugattyú és annak a külső részén van egy rugótér. S ebben a rugótérben találhatóak meg a számunkra fontos szerepet betöltő mechanikus rugók. Természetesen ez is sűrített levegővel működik, tehát a kipufogása esetén is a rugók még elvégzik annak a feladatát, hogy a dugattyú és az általa hajtott tengely alaphelyzetbe állhasson, amely szintén optimális eredményt nyújt számunkra ennek következtében.
Milyen meghajtási felülettel rendelkeznek?
Ahogy a bevezetőben említettem e téma felett sem futhatunk át rögtön, fontos itt is az, hogy alaposan megismerhesd. A gyakorlatban az alábbi kettő fajtát különböztethetjük meg:
csatlakozási felület a vezérlő szelephez | VDI/VDE 3845 (NAMUR)
csatlakozási felület a technológiai szelephez | ISO 5211 | DIN 3337
VDI/VDE 3845 (NAMUR)
Mit is jó tudni a NAMUR szabványról?
Ahogy azt akár a hétköznapjainkból is tudjuk a különböző eszközeinknek a működtetésére is szoktak ajánlani egyfajta használatot, hogy a lehető legprecizebben és biztonságosabban tudjuk üzemeltetni. Így van ez ennél az eszköznél is. Az AMUR szabvány azt mutatja meg számodra, hogy ha ezt használod, akkor a vezőrlőszelepet akár közvetlenül is összeszerelheted a forgatóhengerrel. Ezért elmondhatom, hogyha szerinted ez a legjobb választás, akkor közvetlen pneumatikus csatlakozás született annak érdekében, hogy a hengert vezérelni tudd.
ISO 5211 | DIN 3337
Ha viszont inkább a technológiai szelephez kell csatlakozási felület akkor számodra ez a szabvány fog ajánlásokat tenni. Mégpedig meghatározza azt, hogy milyen szerelő karimákra lenne szükséged annak érdekében, hogy a technológiai szelepeket és a forgatóhengereket összeépíthesd.
Ahogy a mostani bejegyzésből újabb információt szereztél, remélem kezd világossá válni számodra, hogy közel sem mondhatjuk azt, hogy el lehet kapkodni a kiválasztást és a beüzemelést, hiszen számtalan út van, amelyen "eltévedhetünk", vagy pedig hibázhatunk. Minden esetben érdemes szakember segítségét kérni azért, hogy biztosan optimális működést eredményezzen majd a használat során.