Barion Pixel
A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez.
Products Menu

Pneumatikus csatlakozástechnika- Pneumatika csatlakozók

20/11/2017 02:49:36 PM

Ebben az újabb bejegyzésben úgy gondoltam, hogy ismerkedjünk meg azokkal a csatlakozókkal, melyeket a pneumatikus rendszerünkben használunk.  Hiszen jól tudjuk, mennyire fontos az, hogy az egész rendszerünk megfelelően működjön, s ehhez szükségünk lesz arra, mindenképp, hogy csak szabványos alkatrészeket használjunk. Épp ezért kell ilyet választanunk a csatlakozók esetében is, melyek azt biztosítják majd, hogy a rendszerünk minden egyes eleme biztonságosan csatlakozzon. Nem elhanyagolható ez a téma, hisz ha nem a megfelelő, vagy hibás csatlakozókkal dolgozunk, könnyen különböző problémák léphetnek fel a működéssel, és a biztonsággal kapcsolatban is
.
Nézzük meg, hogy mire is gondolok? Mik tartoznak ebbe a témakörbe?


Elég széles ez a kör, hisz mindazokat a alkatrészeket idesorolhatjuk, amelyekkel a pneumatikus rendszerünkben lévő elemeket össze tudjuk kapcsolni és az ilyen csatlakozókkal lesz biztosítva a levegőcső-hálózathoz és az egymáshoz való kapcsolódás is.
Ám ezek a különböző csatlakozók is eléggé komplettek, hisz nem csak egyedül a csatlakozásban van szerepük, hanem további több funkcióval is rendelkeznek. Hogy erre mondjak egy példát is, ilyen a könyök csatlakozóba integrált fojtó-visszacsapó szelep. Mivel a csatlakozáson kívül más egyéb feladatuk is van, így ezeket az elemeket úgy is szoktuk nevezni, hogy funkció-csavarzatok. 

Csatlakozó típusok

Mint említettem, igencsak sokféle ilyen csatlakozó létezik, s most ismerkedjünk meg azokkal, amelyeket talán elmondhatom, hogy a legtöbben és a leggyakrabban alkalmaznak, de mindet nem is sorolnám fel, csak néhány csatlakozó típust emelek ki közülük.


Ilyenek a:


- a dugaszolható csatlakozók
- a Hollanderes csatlakozók
-a Vágógyűrűs csatlakozók
- az Önzáró gyors csatlakozók

De természetesen idesorolhatjuk a különféle csatlakozó idomokat is, hisz ezek segítik mindinkább a pontos csatlakoztatás elérését. De ne feledkezzünk meg a csőcsatlakozó tartozékokról és a tömlő csatlakozókról sem. 

Dugaszolható csatlakozók


Kijelenthetem, hogy ezt ismerik a legtöbben és ez a legelterjedtebb is, hisz nagyon egyszerűen és gyorsan lehet beszerelni, és rendkívül nagy a típusválasztéka is. Tehát ha egy üzletben ilyet keresünk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy több fajtát is fogunk találni, amelyekből kiválaszthatjuk a nekünk legmegfelelőbbet. Elmondhatom, hogy sokan ezt tartják a legjobbnak és emiatt igencsak közkedvelt is a vásárlók körében. 

Hol és mire használjuk?


Mint ahogy a nevéből is már kiderülhet, ezek az elemek alkalmasak arra, hogy a pneumatika csöveket csatlakoztatni, vagy épp összekötni tudjuk velük. Milyen csöveknél tudjuk felhasználni? Elsősorban a 
műanyagból készült pneumatika csövek csatlakoztatásához alkalmazzák, de vannak olyan típusok amelyek a megfelelő külső méretű fém csövek csatlakozásra is alkalmasak.

A működéséről is ejtsünk néhány szót:

Szintén már az elnevezése is utal arra is, hogy hogyan tudjuk használni. Nagyon egyszerűen! Úgy működik, hogy az adott pneumatika csövet csak egyszerűen bedugjuk a csatlakozóba,és ezzel máris a cső rögzítése és a tömítés is azonnal megvalósul. Itt jegyezném meg még, de gondolom többek számára már nem ismeretlen még a "push-in csatlakozó", vagyis a "gyorscsatlakozó",és "quick csatlakozó", "pillanat csatlakozó", kifejezés sem. 

Hogyan tudjuk összeszerelni?


Ez sem egy bonyolult dolog ha ezzel kapcsolatban esetleg valaki aggódik, hogy nem tudja majd beüzemelni. Hisz tényleg nem igényel nagy szaktudást, mert a pneumatika csővel történő össze-, illetve szétszereléséhez szerszám nélkül is nekiállhatunk bátran, s biztosítok mindenkit, hogy valóban rendkívül egyszerűen és gyorsan meg tudja valósítani.

Amit nagyon fontosnak tartok még megjegyezni, s kiemelném, hogy ezeknek a dugaszoló csatlakozóknak a használatakor a pneumatika cső külső mérete a meghatározó. S hogy miért is mondom ezt? Azért ennyire fontos, mivel a cső külső kerületén valósul meg a cső és a csatlakozó közötti tömítés.

Sokszor felvetődik a kérdés, csatlakozó vagy összekötő?


Melyik elnevezés az igazi? Erre a válaszom, mindkettő, hisz a gyakorlatban ennek nincs igazán jelentősége.  Esetleg annyi, hogy A helyes megnevezések alkalmazásával még jobban egyértelművé lehet tenni egy-egy csatlakozó kivitelét.

Remélem sikerült most is egy kicsit jobban bővíteni ezzel a bejegyzésemmel a pneumatikus berendezésekkel kapcsolatos tudásunkat. Legközelebb folytatjuk a csatlakozókkal való ismerkedést, hisz mint említettem, széles a választék ezen a téren.