Pneumatika alapfogalmak, pneumatikai eszközök, munkában való szerepük
Ahogy a fizikai tanulmányainkból mindannyian emlékezhetünk rá, a SI (Mértékegységek Nemzetközi Rendszere) elég széles körben foglalkozik az alap és a származtatott mértékegységekkel. A pneumatikában egyaránt találkozhatunk, ilyen alap mértékegységnek tudhatókkal, mint a méter, kilogramm, másodperc, kelvin. Viszont nemcsak ezekkel az alapokkal találkozhatunk, hanem származtatottakkal is, ilyen lehet a newton ami az erővel foglalkozik, illetve a pascal ami pedig a nyomással.
De mit is jelent az erő? Mint ismeretes egy test sebességét csak azok a hatások változtathatják meg, amit a környezete által befolyásolt erőhatásoknak nevezünk. Ezek az erőhatások különböző nagyságúak lehetnek. De mik is ezek a változások? Ilyen lehet például az alak, de akár a mozgásállapot változás is.Tehát azt a fizikai mennyiséget, nevezzük erőnek, amely a testek közötti kölcsönhatást jellemzi, amely megadja az erőhatás nagyságát és irányát.
Az erő jele: F .
Nyomás
A nyomásról elmondhatjuk, hogy az anyagok egyik jellemzője, fizikai mennyiség, és állapothatározó is.
Fontos megjegyezni, hogy a nyomás bármely folyadékban és gázban egyformán terjed, minden irányban. A nyomás megállapításához ismernünk kell a nyomóerő mértékét, illetve a nyomott felületet és ezeknek a hányadosából a nyomás eredményét is megtudhatjuk. Tehát elmondhatjuk, hogy a nyomás egyenesen arányos a nyomóerővel, és fordítottan arányos a nyomott felülettel. Ebből értelemszerűen adódik, hogyha növeljük a nyomóerőt akkor a nyomás is növekszik.
A nyomás SI-mértékegysége a pascal (Pa)
Korábban beszámoltunk arról, hogy sűrített levegőt használ a pneumatika, illetve hogyan működik, de szeretnénk ezentúl kicsit kitérni a jelenlegi cikkben, hogy mely eszközökön halad át a folyamat alatt és mi történik ott vele.
Légszűrő
A légszűrő a kompresszor (később írunk majd róla részletesebben) szívóágába van beépítve, amely abban segít, hogy nem engedi különböző szennyeződések bekerülését a rendszerbe. Tehát ahogy korábban említettük a levegőben számos olyan részecske, például porszem, és más különböző anyag található, amely számunkra láthatatlannak vélhető. Ám ha nincsenek kiszűrve a gépeknek ezek idővel komoly károkat tudnának okozni. A légszűrőnek köszönhetően a levegőben található szennyeződések jelentős része eltávolítható. Ezért így már ennél a kezdeti résznél is tisztább, jobb munkaállapotú anyag fog tovább haladni.
Kompresszor
A kompresszort régen gázsűrítőnek is nevezték. Onnan is eredhetett ez az elnevezése, hisz ez egy olyan gép, amelyet ha egy erőgéppel hajtunk meg akkor növelni tudjuk a gáz nyomását. Ezzel egy időben csökkenteni képes a térfogatát. Ezért rendkívül hasznos szerepet tölthet be a munkafolyamatokban. A kompresszor működését tekintve egy vízszivattyú elvén alapul. Mivel mindkettő képes növelni az adott közeg (ebben az esetben a levegő) nyomását. Valamint egy zárt hálózaton keresztül a levegő szállítására alkalmas. De egy dologban különböznek amelyre céloztunk fentebb, tehát amíg a szivattyúk vízzel dolgoznak, addig a kompresszorok levegővel.
A kompresszornak fontos szerepe van, hiszen a feladata, hogy a nyomást és a mennyiséget kordában tartsa, tehát tőle függ ezeknek nagysága.
Hűtve szárító, rendszűrő
Ez a szűrő olyan alapon működik, hogy amikor a kompresszor a környezetből beszívja a levegőt, ezt a rendszerszűrőnek meg kell munkálnia. Tehát sűríti és utána a visszahűtés folyamatában kiválik víz formájában a levegő nedvességtartalma. Azt viszont fontos itt megjegyezni, hogy a víz legyen szilárd, légnemű, vagy folyékony halmazállapotú káros hatással van a pneumatikus rendszerben, tehát a hűtés folyamán egyúttal a felszabaduló vizet már el is távolítja. A rendszerszűrőknek annyi a szerepe, hogy a kompresszor által megtermelt sűrített levegőt úgymond előkészítse, készre állítsa a felhasználási területek számára.
Légtartály
Ez egy zárt, merev falú tartály. Mi is a feladata? Lényegében az, hogy a környezeténél nagyobb nyomású levegőt, ebben az esetben a sűrített levegőt legyen képes tárolni. Jellemző, hogy a nyomástartó tartály általában fém anyagból készül. Elég veszélyes berendezésnek tudható be, hiszen ha helytelen a tervezés, vagy a gyártásban valamiféle hiba esik, akár robbanás is bekövetkezhet.
De mivel a tartályban levegőt tárolunk és valamennyi vízpára mindig maradhat benne, így a tárolás ideje alatt is biztosan keletkezik valamennyi, úgynevezett kondenzvíz. így minden ilyen tartály rendelkezik kondenzátum-leeresztő szeleppel, amely szükség esetén leereszti a nem kívánatos anyagot.
Léghálózat
A léghálózatnak köszönhető az, hogy a kompresszortól eljut a sűrített levegő az adott helyre, ahol később fel szeretnénk használni. A biztonságra való figyelem tekintetében fontos az, hogy a tervezésekor erre is nagy figyelem összpontosuljon, hiszen esetlegesen befolyásolhatja a termelést illetve a baleseti kockázatot is.Ha az üzem lehetőségeit figyelembe vesszük, a fővezetéket célszerű körvezetékként kiépíteni, s innen lecsatlakoztatni majd újabb vezetéket. A léghálózat is bizony megköveteli a rendszeres ellenőrzést és karbantartást, ezért jó ha már a tervezésnél kerüljük a falba, vagy aknába történő telepítés lehetőségét.Ha oda kerülnének telepítésre akkor a csővezetékek szivárgásának ellenőrzése igencsak körülményes lenne.