Pneumatika a hétköznapokban
Pneumatikus emelők
Ez az a termék, amelyet biztosan használtál már legalább egyszer, ha jogsival rendelkezel. Szerintem nem létezik olyan sofőr, akivel ne fordult volna még egyszer elő az, hogy használnia kellett volna. S szerintem sokan végképp nem gondolták volna azt, hogy ez a szerkenytű is a pneumatika segítségével működik. Ugyanis a hidropneumatikus emelő a személygépjárművek, kishaszongépjárművek mellett buszok, kamionok emeléséhez is alkalmazható, típustól függően 22-50 tonnás súlyig. Viszont mindenképp el szeretném még mondani azt is, hogy hogyan működik, hogy tényleg egy kerek egészet jelentsen számodra. Joggal merül fel benned a kérdés, hogyan működik? Az emelőhenger sűrített levegő segítségével emelkedik ki az emelőtestből, és emeli meg a megfelelő pontnál a gépjárművet (egy kereket).
Pneumatikus robot
Már évek óta az a tendencia igazolódik be, hogy a puha, szivacsos, rugalmas robotokra igenis van igény, tehát megéri akár megtanulni a kezelésüket, illetve akár fejleszteni is őket. Viszont nem szabad ennek a területnek sem a korlátjait elfeledni. Általában egyetlen célra épülnek, és új feladatokhoz nehezen lehet testre szabni. Ám hogy a lényegre is térjek, hogy teljes egészben láthasd, hogy mire is használhatod, vagy esetlegesen hogyan is épül fel. A robot alapmodulja három pneumatikus szivattyúból áll, amelyek kibontakoznak és össszeomlanak az irányváltáshoz.
Persze itt meg kell említenem azt, hogy az összeszerelése kapcsán semmi nehézséggel nem kell számolnod, mint ahogy ezt először lehet gondoltad. Szinte már primitív, egyszerűen összecsavarozhatóak a részek, mint akár a Legoknál. S másik dolog, ami szintén nagy fontosságnak örvend ezen a területen, hogy amint a helyükre vannak építve, azonnal ugyanazt az áramforrást és vezérlőrendszert fogják megosztani. Amire a kutatók azt állítják, hogy az első a puha robotok számára, akkor is csak egy vákuumot táplálnak, nem pedig sűrített levegőt. Miért is jó ez a feltételezés? Ugyanis el kell mondani azt ennek kapcsán, hogy jócskán könnyebbé teszi számukra azt, hogy modulként működjenek, és jobban hasonlítson a működésük arra, mintha izmok lennének.
Hol találkozhatsz vele?
A kutatók és fejlesztők azt mondják, hogy számos feladatra alkalmazhatjuk, csak az adott munkafolyamat elvégzésére kell őket beállítani. Működése is teljesen egyszerű, hiszen te vezérled, így nincsen lehetetlen küldetés számára. Ha például protézisként használandó lenne, akkor is ellátná a feladatát, ha ablakot akarsz mászni, akor csak tapadókorongot teszel rá és már mehet is a móka. Ha esetlegesen fel akarsz emelni valamit, akkor a célnak megfelelő fogókart kell csatlakoztatnod, tehát ténylegesen minden célra megfelelő lehet bizonyos határokon belül. A kutatók úgy tartják, hogy ez csak a kezdet, és ha ezt tudják tovább fejleszteni akár hamarosan elérhetik azt, hogy olyan robotot állítsanak elő, ami talán otthon is el tudja végezni a feladatokat, és végül is az emberhez hasonlóan épül fel.
Vannak hátrányai?
Természetesen olyan nem létezik, hogy tökéletes valami, még a gépek tekintetében sem. Mindenféleképpen ki kell jelenteni azt, hogy ennek léteznek gyengeségei most is és lesznek is. S az eddig ismert robotokhoz képest lehet gyengébbeknek mondhatóak, és még azokhoz képest a pontosságuk sem annyira megfelelő. Sőt a mozgékonyságuk is jócskán rosszabb, hiszen jóval több időt vesz igénybe a feladat elvégzése számukra, mint az elektromos motorral rendelkező példányoknak.
Persze vannak olyan személyek, akik elzárkóznak tőlük, mert a filmek negatív tendenciaként ábrázolják a robotok meglétét, pedig ha megfelelő célra alkalmazzuk, őket jócskán megkönnyíthetik az emberek életét. Persze itt meg kell fogalmazni kérdéseket is, hogy néhány robot, ha majd elkészül és esetleg mesterséges intelligenciával is el lesz látva, hogy hogyan is fogják őket kezelni és esetleg milyen jogokat fognak kapni. De ne siessünk ennyire előre, hiszen ez még csak jövő.