Barion Pixel
A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez.
Products Menu

Pneumatika a hétköznapokban

Ahogy már tapasztaltad, törekszem arra, hogy közelebb hozzam hozzád is ezt a témát, hiszen nem is gondolnád te sem, mégis be kell ismerni, hogy rengeteg emberen segítenek napjainkban a pneumatikus eszközök. Mondhatni, mára talán nem is létezik olyan ágazat, ahol valamelyik folyamatában a leendő végtermék ne találkozzon pneumatikával működtetett berendezéssel. Ezért is kezdtem egy olyan cikksorozatot, amelyben utánajárok annak, hogy hol és milyen részen végez munkát és pontosan azt, hogy mi ott a feladata. Remélem, hogy a mostani cikk is érdekesnek fog bizonyulni.


Pneumatikus protézis


Sajnos nap, mint nap történnek szerte a világban balesetek, ahol sajnálatos módon amputációt is végre kell hajtani. Viszont ezeknek az embereknek nagy szükségük van valamifajta segítségre, úgynevezett végtag pótlásra, hogy vele mondhatni teljes életet tudjanak élni és ne kerülhessenek kiszolgáltatott helyzetbe. Tehát számukra ez a megoldás például egy kar protézise  nagyon jónak bizonyulhat.

Ezt a protéziskart sűrített levegő táplálja. Hogyan működik? Semmi bonyolult nincsen abban a tekintetben benne, hogy máshogy működne, mint a mi saját karunk. Ugyanúgy aki ezt használja, dönt arról, hogy mit csináljon épp a karjával, tehát az agyának a jelzései irányítják. Képes akár nagyobb terhet is ennek kapcsán megemelni az illető, illetve ami szintén mellette szól, hogy aki ezt választja annak bármilyen invazív, tehát mindenféle olyan műtéttől megmenekül, ahol bármilyen sebészeti beavatkozást kellene véghez vinni. Ráadásul ez sem mindegy, sőt, napjainkban, ha utánaszámolunk, láthatjuk, hogy akár kisebb összeget is kell kifizetnünk érte, mint a hagyományos protézisekért.


Hogyan tudja akkor használni?


A kart a fejhallgatótól a mikroprocesszorba küldött vezeték nélküli elektromos jelek vezérlik. Ahelyett, hogy műtéti csatolásra lenne szükség, a kar egyszerűen összekapcsolható és a használója perceken belül képes kezelni, tehát szinte azonnal átveheti az irányítást felette. Ez a  kart igaz már 2011-ben megtervezte a Toronto egyetem akkori két diákja és célul tűzték ki, hogy 10 éven belül kereskedelmi forgalomban lehessen megvásárolni! Személyes véleményem, remélem, hogy sikeresen el tudják terjeszteni, hiszen ténylegesen sokak életét tennék könnyebbé, esetleg boldogabbá, akik valami kapcsán, ahogy a bevezetőben említettem elvesztették valamelyik végtagjukat.


Pneumatikus abroncs


Ahogy történelmi tanulmányainkból tudjuk rengeteg eszköz kezdetleges változatai már nagyon rég megjelentek. Azonban sok jó ötletet, tervet hagytak ránk, amelyek természetesen, egyes esetekben tovább fejlődtek. Ilyen találmánynak számított az alábbi is, tehát a pneumatikus abroncs.

A kísérletei előtt, mint gondoljuk, még a gumi teljesen újszerű terméknek számított, kevés gyakorlati felhasználással rendelkezett. A gumi gyártásának technológiája rohamosan fejlődött. Míg napjainkban bár eléggé kevesen ülünk kerékpárra, hogy akár elmenjünk kicsit túrázni, vagy csak kerüljünk egyet a városban, addig ebben az időszakban, tehát a 19. század nagy részében, még a kerékpárok kiváltságnak számítottak, szerintem nem lesz túlzás, ha kijelentem, hogy csak a gazdag emberek engedhették meg maguknak azt, hogy biciklivel mehessenek el a kívánt helyre.
 

Hogyan is lett akkor a pneumatikus abroncs?


Ez  egy állatorvos furfangos megfigyelésének köszönhetően jöhetett létre. Ugyanis Dunlop, figyelte az akkori fiatal fiúkat a triciklijükkel, ahogy a mai bmx-es fiúkhoz hasonlóan ugratgatnak, illetve játékként használják a kerékpárt, hogy végül is hogyan működhet. S az az ötlete támadt, hogy folyékony gumi kötésű felfújt vászonzacskót fog használni. Ezek az úgynevezett prototípusok rendkívül jó teljesítményt mutattak a meglévő bőr és a keményített gumiabroncsok helyett. S hamarosan az ötletből, már késztermék lett és mondhatjuk úgy a mai szóhasználattal élve, kereskedelmi forgalomba helyezte azokat. Ennek köszönhetően, mivel könnyebb volt a közlekedés vele, többen megvásárolták s segített abban, hogy beindulhasson az úgynevezett nagyobb forgalom. Ötletének köszönhetően, tényleg növekedett a vásárlási szándék is az emberekben, hiszen könnyebben el tudtak „utazni” a kívánt kijelölt célhoz, igaz kezdetben csak abban a városban ahol éltek.

Egészen sokáig uralta a piacát a termékkel, illetve a kerékpár eszközeinek folyamatos fejlesztéseinek köszönhetően. Viszont nem csak kerékpárokat gyártott, hanem az ipari forradalom másik termékéhez, az autóhoz is gumiabroncsokat. Igaz napjainkra már nem feltétlen láthatjuk nyomát az  ő találmányának, viszont rendkívül hálásnak kellene lennünk azért, hogy az ötlete megszületett, hiszen a mai szinten ahol tart a kerékpárok fejlettsége ahhoz ő is igencsak nagymértékben hozzájárult. Ahogy tapasztaltad, olyan helyeken is előfordul, vagy esetleg előfordult a történelem során pneumatika, ahol egyáltalán nem is gondoltad volna. Fontos megjegyezni, hogy a pneumatika igazán még napjaikban is egy fejlődő ágazatnak tekinthető, viszont ezzel egyensúlyban már manapság is rendkívül fejlettnek lehet tekinteni.

Labels attached to the content: pneumatika