Összefoglaló - Szelepek
Ebben a következő összefoglalóban, szeretném tovább folytatni, amit a pneumatikus rendszerekről tudnunk kell. Nézzük meg újra, kicsit tömörebben és rövidítve ami a szelepekről elmondható.
Mit jó ha ismerünk a szelepekkel kapcsolatban?
Hogy miből állnak a pneumatikus vezérlések azt már tudjuk, ez a három dolog a jeladók, a vezérlőelemek és a végrehajtóból tevődik össze. Egyszerűen mondva, irányító elemeknek nevezzük a jeladókat és a vezérlő elemeket, mivel ezek határozzák meg a végrehajtónak a működését.
Mit is "tudnak" még az irányítóelemek?
Mint ahogy biztos emlékszünk is rá a régebbi bejegyzésekből, ezek határozzák meg az áramló levegő útját, s annak a mennyiségét, valamint a nyomását is.
Akkor tekintsük át újra ezeknek az úgynevezett irányítóelemeknek a szerepét. Azt tudom elmondani, hogy ezek alapján öt csoportba tudjuk őket besorolni. S hogy melyek is ezek? Fel is sorolnám: útszelepek, zárószelepek, nyomásirányítók más néven nyomásszelepek, áramirányítók /áramlás szelepek/ és az elzáró szelepek.
Az útszelepeknek igencsak fontos szerep jut a pneumatikus rendszerekben, hiszen ezek az elemek határozhatják meg számodra a sűrített levegőnek az áramlási irányát, nyitását és zárását. Felmerült az a kérdés is többekben, hogy hogyan lehet ezeket az útszelepeket működtetni. Többféle lehetőség van erre is. Az alkalmazási módjuktól függően például lehet manuális módon, de lehet mechanikus és pneumatikus működtetésű is.
Biztos érdekel az is, hogy melyikhez milyen tudnivalók kapcsolhatóak? A manuális működtetés lehet pedálos, reteszelt nyomógombos, általános kézi vagy nyomógomb segítségével is történhet.
Mi jellemző a mechanikus és pneumatikus működtetésű szelepekre? Hogyan tudjuk csoportosítani őket? Ezek alapján lehet, reteszelt karos, görgős, közvetlen pneumatikus, görgős elővezérléssel, pneumatikus elővezérléssel, elektromágneses görgős. Mint ebből is láthatod, sok lehetőség közül lehet választani s nem könnyű eligazodni közöttük, de akit bővebben érdekel, annak érdemes utánanézni jobban is, hogy melyiket alkalmazza inkább a napi munkája során a saját pneumatikus rendszerében.
De megkülönböztethetjük még más módon is a szelepeket, mégpedig az időtartamuk szerint. Ez alapján megemlíteném a tartós működtetésű szelepet. A szelep ilyenkor, ugyanis míg vissza nem áll az alaphelyzetbe, lehet személyi, mechanikus, pneumatikus vagy elektromos úton működtetett. Hogyan állíthatjuk vissza alaphelyzetbe, kérdezheted most. Erre két lehetőséged is van, történhet kézzel, vagy esetleg mechanikus úton rugóval.
Szintén itt említeném meg még a pillanatműködtetést (impulzus), mikor is a szelepet egy impulzus kapcsolja.
Nézzük meg az útszelepek szerkezeti kialakítását!
Mik is azok a lényeges pontok esetleg mikor az útszelepek szerkezeti kialakítását tervezzük hiszen igencsak meghatározó lehet a munkánk során. Ezek a következő tényezők lehetnek, az élettartam, az az erő, ami a működtetéséhez szükséges, a működtetési mód, a csatlakozási lehetőség és nem utolsó sorban a méretnagyság.
De a szerkezeti kialakításukat is nézve tehetünk megkülönböztetéseket, például lehetnek, ülékes szelepek, golyós, kúpos szelepek, tányérszelepek. Az ülékes szelepek mellett vannak még a tolattyús szelepek, itt is több fajtát tudunk felsorolni, ezek szerint vannak körtolattyús szelepek, síktolattyús szelepek vagy forgótányéros szelepek.
Biztosan azt mondod most, hogy ezeket lehetetlen megjegyezni és megismerni, melyiket hol és miért alkalmazhatjuk. Elég összetett dolog a szelepek fajtájának az ismertetése, de ha jobban megismered ezeket az elemeket, akkor láthatod, hogy nem is annyira bonyolult feladat a felismerésük.
Viszont az ülékes szelepekkel kapcsolatban megjegyezném még, hogy itt a záróelem lehet golyó, tányér vagy kúp. Nagy előnye ennek a szelep típusnak, hogy kevés benne a kopó alkatrésznek mondható elem és épp emiatt igen magas lehet az élettartalmuk. Tehát sokáig tudod majd szinte meghibásodás nélkül alkalmazni, ami ugye nem is olyan elhanyagolható momentum a költségmegtakarításod szempontját figyelembe véve sem. Ha a felépítését nézzük, elég "nagy" darabnak mondhatjuk ám az a javára írható még, hogy a szennyeződésekkel szemben is teljesen ellenálló. Hogyan működtethető ez a szelep? A kapcsolásához elsősorban rugóerőre, valamint a tápnyomásból adódó nyomóerő mellett még elég nagy működtető erőre is szükség van.
Remélem ez az összefoglaló írásom is közelebb hozott ahhoz, hogy jobban megismerhesd a pneumatikával kapcsolatos fogalmakat.