Barion Pixel
A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez.
Products Menu

Okos pneumatikus megoldások az automatizálásban – Légszűrő és szűrőedény

09/10/2017 01:50:32 PM

Gyakran előfordul a gyakorlatban is az, hogy a pneumatikus gépeket alkotó elemek funkcióját és feladatát eléggé jól ismerjük, viszont bele se gondolunk abba a dologba, hogy mennyi olyan lehetőség merül fel a folyamatban, amelynek segítségével hibátlan megoldást tudnak számunkra nyújtani. A cikkben néhány ilyen okos megoldást szeretnék bemutatni, amelyben garantáltan megtapasztalod majd azt, hogy a rendszerek akár jelentős veszteséggel is képesek lesznek működni.

Mi a levegőszűrő feladata?

Igen fontos feladata van a levegőszűrőknek a pneumatikus rendszerekben. Az egyik, hogy a rendszerünkben a berendezések számára biztosítják a szűrt levegőt. Általában két fokozatban történik a tisztítás. Tehát az egyik, hogy a fúvókákon belépő levegő forgásba kezd, és ennek hatására a még meglévő nedvesség, mely lehet például olaj, vagy szemcsés szennyeződés is, egy része kiválik, és a szűrőedény alsó részén fog összegyűlni. Aztán egyszerű módon az úgynevezett  leürítőcsavar segítségével ez a már kivált szennyeződés kifúvatható. Ám meg kell említenem, hogy manapság már léteznek automata vízleeresztővel ellátott szűrők is. Erről még a cikk végén is fogok említést tenni.

A pneumatikus rendszerekben megtalálható általános szűrők amelyek (50 … 0,01 mikron) nem tudják befolyásolni a levegő páratartalmát, hanem csak a szilárd szennyeződéseket képesek megszűrni a finomsági beállításuktól függően. Későbbiekben még meg fogom ezt említeni, tehát ez a folyadék csepp formájában, a szűrőedényekben, vagy, ahogy más anyagokban említik, szűrőpoharakban felgyűlik, viszont ez elenyészőnek tekinthető a sűrített levegőben megtalálható oldott páratartalomhoz képest.

Hogyan épül fel egy általános levegőszűrő?

  • Szűrőpohár
  • szűrőelem
  • szűrőegység háza
  • kondenzátum leeresztő szelep

Automata kondenzátum leeresztő szelep

  • szintérzékelő úszó (később erről még lesz szó)
  • szelepház
  • rugó
  • záróelem
  • szűrőpohár
  • kézi leeresztő

Foglaljuk össze! Hogyan készíthetjük elő?

A pneumatikus rendszerekben, mint ahogy azt tudjuk, két nyomásérték is megtalálható

  • Üzemi nyomás: Ez a kompresszor szállító, illetve tárolótartályában lévő levegő nyomása. Hol jelenik meg ez a nyomás? A kompresszorok kimenő, másnéven az úgynevezett nyomó csonkján fog fellépni.
  • Munkanyomás: Ez a nyomás az, amelyre végül is a gyártásban, a munkakörnyezetben, a munkafolyamat során van szükségünk. Ennek a nyomás értéke általában 600 kPa szokott lenni, amelyről tudjuk, hogy 6 bar. Hogyan jön létre? A levegőelőkészítő fogja előállítani ezt, az üzemi nyomásból. Tapasztalatokból megállapítható az, hogy hozzávetőlegesen 10-20%-al magasabb ez a nyomás, a korábbi üzemi nyomásnál.

Korábban már megemlítettem azt, hogy a pneumatikus berendezés legelső állomása nem más, mint a levegő-előkészítő egység. Miért is felelős ez? Elvégzi a nevéből adódóan a levegő előkészítését, tehát a szűrését, s felelős a nyomás megfelelő szinten tartásáért is. Itt ki kell kihangsúlyozni nagyon fontos, hogy a nyomása ne változzon. Persze, ha most egy szakember olvassa a cikket, ő biztos tudna sorolni több elemet, ami az ő üzemükben a levegőelőkészítő-egységben található.

S már itt meg is állhatunk, ne rohanjunk tovább, hiszen itt található olyan egység, amelyet feltétlen meg kell említenünk, ez nem más, mint a szűrő egység. Mi a feladata?  Egyszerűen hangzik, megtisztítja a levegőt. Viszont a lényeg csak most jön, hogy, hogyan? Mivel a levegő áthalad a szűrőelemen és az felfogja a szennyeződéseket. Beszéljünk erről is kicsit bővebben. Mi tekinthető ebben az esetben szennyeződésnek? Nem más, mint a különböző részecskék és a víz a levegőből. S ahogy áthalad, itt jön az az emlegetett okos megoldás, amely tényleg ötletesnek mondható. Mielőtt elmondom, hogy mi is ez, azelőtt feltétlen kiemelném a jelentőségét, ami abba rejlik, hogy az adott szűrőelem élettartalmát jelentősen megnöveli. A módszere csupán annyi, hogy a levegőt pörgeti és ennek köszönhetően fognak majd a víz és a benne lévő részecskék kiválni. Tehát ahogy pörgeti a levegőt, ezek szépen kiválnak és a szűrőedény falának csapódnak. S ha ez megtörténik, akkor már természetes, hogy eltávolíthatónak tekinthető a folyamatból.

A következő ötletes megoldás, ehhez az edényhez tartozik. Tehát mivel a végtelenségig nem tudjuk gyűjteni a benne felgyülemlett, mondjuk úgy, anyagokat, ezért előbb utóbb el kell távolítanunk. Viszont, ehhez nem feltétlen kell odaállnunk, hogy ha megtelt, akkor kézzel végezzük el, hanem megvásárolható olyan úszó, amely pont ebben segít nekünk, hogy önmagától fogja ezt a feladatot is elvégezni. Ezért ezzel magunknak is energiát és időt tudunk megspórolni, mert a rendszer elvégzi ezt helyettünk.

Remélem ezzel a cikkel is sikerült segítenem, hogy jobban megérthessük hogyan is működnek ezek a berendezések.