Pneumatikus munkahengerek sebességének a beállítása
Az előző bejegyzésbe leírtam azt, hogyan is érzékelhetjük a munkahengereket. Illetve a róluk tudnivaló dolgokat is bemutattam. Ezek mellett megismerhetted a témához szükséges fogalmakat is. Ebben az új bejegyzésben még mindig a munkahengereknél maradok, de most elmondom azt is, hogyan tudod a sebességét beállítani, a neked megfelelőre.
Akkor egy kis ismétlés. Mi is az a munkahenger? Végül is nevezhetjük a munkahengert egy olyan energiaátalakító eszköznek, amely a bele áramló közeg nyomási energiáját átalakítja lineáris vagy forgó mozgássá. Nagyon széles a felhasználói köre, például a gépgyártás nagyon sok területén használják, ilyenek lehetnek, a járművek fékjeinél, gépkocsik oldható tengelykapcsolóinál, vagy nagyfeszültségű elektromos megszakítóknál, illetve gőzturbinák és vízturbinák szabályozóelemeinél. De sorolhatnék bőven még példákat, akár a színházi díszletek, berendezések mozgatásánál is.
A pneumatikus munkahengerek teljes lökethosszára vonatkozó sebesség-beállítást fojtó-visszacsapó vagy fojtó-hangtompító szelepek alkalmazásával lehet megtenni. Szintén elengedhetetlen megemlíteni, hogy ha a munkahenger pozitív mozgást végez, akkor ebben az esetben a kamrába vezéreljük a sűrített levegőt. Ennek köszönhetően pedig a mínusz kamrát légtelenítjük. Tehát mondhatnám úgy is, hogy egyfajta áthelyezés történik. A témához értőknek megemlítem azt, hogy az 5/2-es útszelep tulajdonképpen ezt a kapcsolást valósítja meg. Szintén említésre méltó megállapítás az is, hogy a leszellőztetés mértékének beállításával egyúttal azt is tudjuk állítani, hogy a munkahengernek mekkora legyen az úgynevezett dugattyúsebessége.
Mit tegyek, hogy beállíthassam a dugattyúsebességet?
Ennek beállításához a munkahengerből távozó levegőt, mint tudjuk, átengedjük a fojtáson, melynek folyamatán megakadályozzuk azt, hogy a hengertér azonnal leszellőzzön. Szintén fontos, hogy mindez úgy történjen, hogy a sűrített levegő a munkahenger mindkét kamrájában mindaddig jelen van, amíg a véghelyzetbe nem ér a munkahenger dugattyúja. S ennek következtében a dugattyú mozgása egyenletessé válik. Találkoztam már olyan problémával, amikor kapásból csak szlengesen említve a szélnek eresztettük a távozandó levegőt egyszerre. Mindenképp fontos az, hogy ez úgy történjen, hogy a hengertérből fojtsuk a távozó levegőt, mert ennek következtében tudjuk majd csak stabilabban beállítani a munkahenger sebességét.
Persze felsorolhatok több lehetőséget is, hogyan tudjuk a sebességét beállítani. Íme, néhány példa erre a különböző funkció-csavarzatok használatára.
- fojtó-visszacsapó szelep - hengerbe építhető
- fojtó-visszacsapó szelep - vezérlő szelepbe építhető
- fojtó-hangtompító szelep
Csak röviden, mit is kell tudnunk ezekről a szelepekről
Fojtó-visszacsapó szelep - hengerbe építhető
Jó, ha tudjuk, hogy a munkahenger kétféle, tehát a pozitív- és a negatív mozgását külön-külön, egy-egy fojtó-visszacsapó szeleppel tudjuk szabályozni, beállítani. A fojtó vizacsapó szelep mire is való a hengerben? Az egyik áramlási irányban, értelemszerűen a fojtószelepen keresztül történik a levegő áramlása, mert a visszacsapó szelep megakadályozza a szabad átáramlást. Ám mivel a közeg /pl. sűrített levegő/ a könnyebb ellenállás iránya felé áramlik, így a másik áramlási irányban a visszacsapó szelepen keresztül, teljes keresztmetszetben történik az átáramlás. Tehát elmondható így, hogy a hengerbe építhető változatnál a menetes csatlakozástól a dugaszolható csatlakozó felé történő áramláskor a visszacsapó zárt és a fojtáson keresztül áramlik a levegő, mivel a menetes csatlakozás közvetlen a munkahengerbe van csatlakoztatva.
Fojtó-visszacsapó szelep - vezérlő szelepbe építhető:
De ez a szelepbe építhető kivitelnél teljesen másképp, vagyis éppen fordított, elven működik, mert itt a dugaszolható csatlakozótól a menetes csatlakozóig történő áramlás esetén működik a fojtás. Beállíthatjuk manuálisan is a fojtást csavarhúzóval vagy egy recés csavarral is megtehetjük.
Fojtó-hangtompító szelep
Van olyan szelep melynek működtetésekor a szelep átvált és így a vezérelt levegő működteti a munkahengert. Ilyenkor mi is történik? A henger úgynevezett mínusz kamrájából a levegő a szelepen áthaladva kipufog a szabadba a fojtó hangtompító fojtásán keresztül. Ám ha megszűnik a szelepet működtető vezérlő jel, a szelep visszavált és így a munkahenger plusz kamrájából a levegő ki tud pufogni a fojtó-hangtompítón keresztül és a fojtásnak megfelelő sebességgel a henger visszaáll teljesen alaphelyzetbe. A munkahenger negatív és pozitív mozgásának a sebességét is be tudjuk állítani a fojtó-hangtompító szeleppel.
Nem annyira bonyolult ez, mint ahogy leírva látszik, a gyakorlatban látva sokkal könnyebb megérteni a működését. Remélem azért kicsit tudtam most is segíteni, hogy könnyebb legyen ezt a témát is megérteni.