Barion Pixel
A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez.
Products Menu

A munkahenger mágneses helyzetérzékelése

06/11/2017 03:08:24 PM

Nem kell sokáig ecsetelni úgy gondolom, hiszen te is tudod már, hogy az ipari automatizáláshoz elengedhetetlen feltétel az, hogy megtalálhatóak legyen az úgynevezett érzékelők. Viszont többször találkoztam azzal a gonddal, hogy nem volt a beszélgetőtárs --teljesen tisztában ezeknek a feladatával. Persze, ez feltétlen nem is probléma, ugyanis nem tartozik a feladatkörébe.


Mi a feladata?


Az érzékelők dolga az, hogy mindenképp érzékeljék az irányítandó feladatot vagy folyamatot és végül is így a születő információkat minden esetben továbbítani tudják a jelfeldolgozáshoz. Azt is jó tudni, hogy a pneumatikus munkahengerek szivattyújának helyzetérzékelésére mindig mágneses elven működő helyzetérzékelőket alkalmaznak.

Hogyan is képzeljük el?

A dugattyúba mondhatni egy állandó mágnes található, amelyet egy közelítéskapcsoló bármilyen mechanikus kapcsolat nélkül is képes érzékelni. Tehát ez alapján azt is elmondhatjuk, hogyha az a célunk, hogy esetlegesen érzékeljük a munkahenger pozícióját, akkor mindenképpen a dugattyútól érkező jelek alapján informálódunk. Találkoztam már olyan problémával, hogy a munkahengeren rossz helyen volt elhelyezve a közelítéskapcsoló és emiatt nem feltétlen szolgáltatott számunkra pontos információkat. De hogyan is helyezzük akkor el? Legjobb megoldást akkor alkalmazzuk, ha a henger csövére helyezzük el, ráadásul úgy, hogy abban a pozícióban, amerre majd az információt is továbbítani szeretnénk. Viszont olyan problémával is találkoztam, hogy igaz, hogy a henger csövére volt helyezve, de nem feltétlen jó helyre. Jó tudni, hogy a munkahengerek profilcsöve alapból is olyan kialakítással bír, amelynek hornyaiba gond nélkül be lehet illeszteni majd rögzíteni is tudjuk az érzékelőt és ennek köszönhetően gondot sem okozna számunkra.

Milyen kivitelek léteznek a munkahengerek helyzetérzékelésére?

Szeretném bemutatni most ennek  a két fajtának a fontosabb információit, azzal a céllal, hogy garantáltan jó döntést tudj hozni annak érdekében, hogy számodra melyik szolgálna legjobban.

REED  érzékelő

Fontos tudnivaló az, hogy a REED relé két érintkezőből áll. Amelyek egy védőgázzal töltött üvegcsőben helyezkednek el, mindez azt szolgálja, hogy védje a szennyeződésektől, korróziótól és nedvességtől. Tehát mondhattam volna azt is, hogy egyfajta magasfoku biztonságot képez ezáltal.

Ahogy fentebb már írtam, a dugattyúban található mágnes, amelyet végül is berögzítettek a belsejébe és ennek a hatására az összeérintkező-nyelvek átmágneseződnek és e kettő között egyfajta vonzási erő keletkezik és ennek hatására egymáshoz kapcsolódnak.

Ezek az érintkező-nyelvek lezárják az áramkört és jeleket biztosítanak a jelfeldolgozás részére. A közelítéskapcsolókat a kapcsolási állapotot jelző ledes diódával látja el. Szintén fontos tudnivalók velük kapcsolatban, hogy a REED érzékelők két vezetékesek és legtöbb esetben a 3…230 V AC/DC feszültségi-tartományban végzik a feladatukat.

Induktív, PNP érzékelő

Mit jelent az induktív?

Olyan folyamat, amelynek során változó mágneses tér hatására elektromos áram keletkezik a vezetékben.

Az ilyen érzékelők működése egyfajta rezgőkör alkalmazásán alapul amely mondhatjuk úgy  harmonikus rezgőmozgását rendkívüli módon befolyásolni tudja a közelítéskapcsoló aktív zónájában megtalálható mozgási tér. Biztos kíváncsi lettél arra, hogy végül is mi biztosítja ezt a mágneses teret? Nem csigázom tovább a hangulatod, elárulom, hogy ezt a már oly sokszor emlegetett állandó mágnes biztosítja.

Az érzékelő elem egy tekercs, amely nagy áteresztőképességű anyagból áll és emelllé ráadásul még egy zárt vasmaggal is rendelkezik.

Ha ehhez a tekercshez egy mágnest közelítünk, akkor a vasmag mágnesessé fog válni és meg fog változni az oszcillátor-áram.

Mi az oszcillátor?

Ezt úgy tudnám elmondani számodra, hogy eltudd képzelni, hogy egy rezgéskeltő villamos áramkör, amely felhasználja az egyenáramú energiát majd ennek köszönhetően stabil, periodikus elektromágneses rezgést hoz végül létre és ezt fent is tartja. Fontos tudni azt is, hogy a létrehozott rezgés vezetékében váltakozó áramként jelentkezik, viszont ha szabad térben nézzük ezt, akkor elektromágneses hullámként találkozhatunk vele.

Ha mögé kapcsolunk egy elektronikus áramkört akkor ki tudjuk értékelni azt a bekövetkező változást, amely egy jól definiált kimeneti jelet fog szolgáltatni számunkra.

A közelítéskapcsolókat szintén elláthatjuk a kapcsolódási állapotot jelző LED-es világítással.

Az induktív érzékelők általában három vezetékesek és jellemzően 5...30 V DC feszültség-tartományban működnek.

Az induktív érzékelők előnyei a REED érzékelőkkel szemben:

  • nincs benne mozgó érintkező
  • magasabb kapcsolási frekvencia
  • hosszabb élettartam

Remélem, hogy ezzel az írással sikerült újra egy kicsit bővíteni a pneumatikai tudásunkat.