Milyen pneumobilt vezetni?
Mi is a Pneumobil?
Olykor könnyen bele lehet futni ilyen visszakérdezésbe, melyben a társalgó fél még nem informálódott ezekkel kapcsolatban. S persze ebből semmi gond nincs, hiszen nem lehet mindenki minden témában járatos. Tehát azok számára, akiknek nem ismerős még, mindenképp el kell mondanom, hogy a pneumobil az nem más, mint egy léghajtású jármű, korlátozott hatótávval és drága üzemmel, s valószínűleg emiatt nem a jövő autója. Persze sokak azt vallják, hogy tovább fejlesztve igenis lehetséges, hogy a közeljövőben a szinte korlátlanul megtalálható levegőnk fogja hajtani a járműveket.
Akik számára a pneumobil elnevezés már ismerősen cseng, nekik a szó hallatán elsőnek mindenképpen a Bosch, vagy a Rexroth jut eszükbe, amelyekről már a szakemberek tudják, hogy köthetőek az Aventicshez.
Fejlődésben van
A fejlődésről vitatkozók tábora jelenleg nagyon két részre bontható. Ugyanis vannak azok, akik azt vallják, hogy igenis fejlődik és nagy ívben halad felfele a képzeletbeli úton, viszont vannak olyanok is, akik pedig épp ellenkezőleg, azt vallják, hogy a fejlődés terén csak egy helyben toporog a pneumatika már évek óta. Viszont ahogy az előző bejegyzésben mutattam neked, abból is látható az, hogy részben a versenyben is látható fejlődés. Hiszen míg az első évben a Debreceni Egyetem győztes autója 25 km/óra csúcssebességre volt képes a gyorsasági versenyszámban és a hosszútávú futamon 7117 métert tudtak megtenni, később már a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatóinak járműve gyakorlatilag duplázni tudott: 51,7 km/órás csúcssebességet értek el és közel 13 kilométert tettek meg. S ez egy ilyen járművet tekintve bizony komoly fejlődésnek mondható.
Milyen versenyek vannak ezen a napon?
Kicsit visszakanyarodva a pneumobil nemzetközi versenyére, elmondható az, hogy eléggé széles az a mezőny, akik rajthoz szoktak állni. Általában három versenyszámban mérkőznek meg a csapatok. Ugyanis megtalálható a fentebb említett hosszútávú futam, ahol az a csapat nyer, aki értelemszerűen a legnagyobb távolságot képes megtenni. S közben van olyan kis csavar is benne, hogy sofőrcseréket is végre kell hajtani, és mindezt úgy, hogy a teljes etap átlagsebessége nem mehet 15 km/óra alá, ami már önmagában is egyfajta nehézség, és ebbe a megállásokat is bele kell számítani.
Van benne ügyességi futam is, amely három menetből áll. Itt szerintem a legélvezetesebb a verseny, hiszen a továbbjutás kieséses alapon dől el. Majd a gyorsulási szám után pedig úgy derül ki, hogy ki szerezte meg a dobogó legmagasabb fokát, hogy ki teljesíti az adott szakaszt a legrövidebb idő alatt. Persze nem kell annak a csapatnak sem elkeserednie, aki a versenyszámokban nem tudott volna diadalmaskodni, hiszen a zsűri díjazza a legjobb pneumobilt, legeredetibb konstrukciót és még a projektelképzelést is. Tehát ezért bátran ki lehet jelenteni azt, hogy meg van arra az esély, hogy szinte minden csapat valamiféle jó eredménnyel és nyereménnyel térhessen haza.
A készítők saját bevallásuk alapján elmondták, hogy a vezetése nem mondható bonyolultabbnak, mint egy hétköznapok során használt autóé. Inkább a vezető váltásnál van a nagyobb nehézség, hiszen a váltások között nincs nagyon lehetőség arra, hogy az üléseket állítsák, ezért a kulcsfontosság azon van, hogy ki fog az adott vezető lenni?' Viszont minden megkérdezett elmondta, hogy hatalmas egy élmény ilyen járművet vezetni, és ha a verseny hangulatát is hozzávesszük, akkor inkább egyenesen felspanoló érzés, hogy egy ilyen jármű sofőrjeként indulhat a versenyen valaki. Remélem kedvet kaptál a bejegyzésből arra, hogy ott legyél a következő Nemzetközi Pneumobil Versenyen.