Különleges kettős működtetésű munkahengerek
Egy előző cikkben már írtam a kettős működtetésű munkahengerekről, de nem fejtettem ki bővebben milyen fajtái léteznek és mit jó, ha tudunk róluk. Akkor a végén úgy fejeztem be az írásom, hogy erről a témáról többet is lehetne még megtudni. Ezért úgy gondoltam, hogy akkor folytassuk is most, és ismerkedjünk meg ezekkel kicsit részletesebben. Ezek azért is lehetnek érdekesek a számunkra, mivel dugattyúrúd nélkül üzemelnek.
Dugattyúrúd nélküli hengerek
Biztos sokan ismerik és alkalmazzák a dugattyúrúd nélküli hengereket. Mit kell tehát tudni róla azoknak, akik esetleg még nem ismerték eddig? Ezeknek a kialakításánál három különböző működési elvet alkalmaznak, amelyek a következőek. Lehet szalag- vagy kötélvontatású henger, tömítő szalagos henger hasított hengercsővel (zippzár henger ) vagy a harmadik változat a mágneses csatlakozású szánnal ( vagyis csúszkával ) működő hengerek melyekkel, mint említettem is, most megismerkedhetünk ebben az írásban.
Azt máris elmondhatom, hogy az ismert kettős működésű hengerekhez képest a dugattyúrúd nélküli hengerek abban különböznek, hogy a beépítési hossza kisebb. Itt nem kell tartanunk a dugattyúrúd kihajlásától. Ez a típus azért is lehet nagyon jó választás, mert főleg az extrém hosszú lökettekhez alkalmazható akár 10 m lökethosszig is tudjuk használni.
A készülékeket, terheket közvetlenül a szánhoz vagy egy úgynevezett külső csúszkához lehet rögzíteni s így az erő mind a két mozgási irányban azonos. Bármelyiket is válasszuk, jó ha legalább egy kevés információval rendelkezünk velük kapcsolatban, s így talán majd ki tudjuk akkor jobban választani, hogy nekünk melyikre is lehet szükségünk a munkánk során. Nézzük át tehát ezeket, hogy pontosabb ismereteket szerezhessünk velük kapcsolatban.
Szalaghenger
Mit is kell tudnunk erről a henger típusról? A szalaghengernél a dugattyú erejét egy körbefutó szalag viszi át az úgynevezett szánra. Ez a szalag egy tömítésen keresztül hagyja el a dugattyúteret, majd a vezetőgörgőkön, a henger végeinél fordul újra vissza. S azért, hogy különböző szennyeződéseket ne tudjon a szalag szállítani, erre valók a lehúzó csíkok. Viszont erre igen nagy szükség is van, mert ha nem lenne tiszta, szennyeződéseket továbbítana, akkor sokkal sérülékenyebbé válna a rendszer és hamarabb jelentkeznének meghibásodások.
Tömítőszalagos henger
A második henger típus, amit megemlítenék, az a tömítőszalagos henger. Ennek a hengernek a jellemzője, hogy egy hasíték található a henger házán teljes hosszában. Itt a dugattyúhoz egy igen erősen rögzített szán van kapcsolva, amely az erőt átveszi. S hogy hogyan működik? A szán és a dugattyú közötti rögzítés a hengercső házán kívülről van vezetve a ház hasítékával. Itt is kell viszont, hogy a hasítéknak legyen tömítése mely jelen esetben egy acélszalag ami megvédi a hengert a különböző szennyeződésektől.
Henger mágneses kuplunggal
Végül, de nem utolsó sorban néhány szóban ismertetném, hogy mi jellemző a mágneses csatlakozású hengerekre, hogyan működnek. Miből is áll ez a hengertípus?
Ez egy kettős működésű pneumatikus lineáris hajtás, amely a következőkből épül fel. Áll egy hengercsőből, egy dugattyúból és egy mozgatható csúszkából, mely a henger csövén kívül helyezkedik el. Miért nevezhető mágnesesnek ez a henger? Mivel a dugattyún és a csúszkán állandó mágnes van. Itt végül is a mozgást a mágneses kuplung viszi át "erőrázással" a dugattyúról a csúszkára. Ezért van az tehát, hogy a csuszka szinkronba tud mozogni a dugattyúval, amikor sűrített levegőt használunk a működtetésére. Ennél a típusnál nem beszélhetünk szivárgási veszteségről sem, mivel a hengertér és a csuszka teljesen hermatikusan le van választva egymástól s így nincs közvetlen mechanikus kapcsolat közöttük.
Nem könnyű sokunknak lehet megérteni ezeknek a pneumatikus rendszereknek és a hozzátartozó alkatrészeknek, mint például a munkahengereknek is a működését. De remélem ezzel a mai írásommal is kicsit sikerült közelebb hoznom ezeket a fogalmakat, hogy megérthessük a működési elveiket és így a napi használat során tudjuk majd őket alkalmazni. Hiszen mint tudjuk nagymértékben meg tudják könnyíteni a munkánkat és így sok segítséget nyújtanak számunkra nap-mint nap.