Barion Pixel
A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez.
Products Menu

Hétköznapi példák a pneumatika használatára

Néhány cikkben már írtam arról, hogy milyen helyeken, milyen berendezéseknél találkozhatunk a hétköznapokban a pneumatikával, illetve milyen találmányokat köszönhetően ismerhetjük. Most ezt az úgynevezett cikksorozatot szeretném folytatni annak érdekében, hogy teljes legyen a lista, hogy melyik iparágban, mely eszközök milyen részén jelenhet még meg.

Azt már tudjuk, hogy a pneumatika az egy úgynevezett mechanikai ág, amely a gázok, a sűrített levegő mechanikai tulajdonságairól szól. Ezek a gázok valamiféle mozgás előidézést tudnak végeznek.  A pneumatikán alapuló rendszerek olyan üzemekben találhatók, amelyek sűrített levegőt és inert gázokat kezelnek. Ezen rendszerek által termelt energia rugalmasabb, olcsóbb, megbízhatóbb és kevésbé veszélyes, mint egyes hajtóművek és elektromos motorok.

Pneumatikus rendszerek

Bár a legtöbbünk nem is tudja, hogy a hétköznapjainkban is, pneumatika alapú rendszerek vesznek körül bennünket. Hogy melyek lehetnek ezek? Az alábbiakban néhány példával mutatnám be.

  • A buszokon és teherautókon s egyéb közlekedési eszközökben lévő légfékeket hivatalosan sűrített levegős fékrendszernek nevezik. Ezek a rendszerek egyfajta súrlódó féket használnak, amelyben a sűrített levegő nyomja a dugattyút, majd a nyomást a fékbetétre helyezi, amely leállítja a járművet.
  • A sűrített levegős motorok, amelyeket pneumatikus motoroknak is neveznek, mechanikus munkát végeznek a sűrített levegő növelésével. A sűrített levegőt általában forgó vagy lineáris mozgatással mechanikai úton alakítják át.
  • A nyomásszabályozók olyan szelepek, amelyek automatikusan megállítják a folyadék vagy a gáz áramlását, amikor eléri a bizonyos nyomást.
  • A nyomásérzékelőket gázok vagy folyadékok nyomásának mérésére használják.
  • Az orgonákat is így tudjuk megszólaltatni, a sűrített levegő nyomását kihasználva a csővezetékeken keresztül az adott billentyűt lenyomva megszólaltatja a kívánt hangot. 
  • Aztán itt vannak a felfújható szerkezetek, mint pl. a léggömbök, a gyerekek kedvenei az ugrálóvárak ezek is gázzal, héliummal, nitrogénnel vagy hidrogénnel vannak felfújva.
  • Vagy a kábelvezetéses technika, amellyel kábeleket vezetnek a csatornákba. A kábel végére dugattyút szerelnek fel, amely a sűrített levegőt maga előtt nyomva, behúzza a kívánt helyre a rákötött kábelt. 
  • A gázkompresszorok olyan készülékek, amelyek a gáz nyomását növelik a térfogatának a csökkentésével.
  • A pneumatikus hengerek a sűrített gáz teljesítményét használják erő kifejtésére. A sűrített levegő összenyomhatóságából, gyorsabb áramlási sebességéből adódóan a munkahenger kialakítása egyszerűbb és olcsóbb, nagy sebességekre képes, de kisebb erők kifejtésére alkalmas.
  • A vákuum egy olyan térfogat, amely nem tartalmaz anyagot, így a benne lévő nyomás sokkal alacsonyabb, mint az átlagos légnyomás. /egy tér soha nem lehet teljesen üres, ezért ha a  a „tökéletes vákuum"-ról beszélünk  az inkább csak egy fogalom/ A vákuumszivattyú eltávolítja a gázmolekulákat egy lezárt tartályból, és részleges vákuumot hagy maga után. Vákuum előállítására különböző elven működő berendezéseket, vákuumszivattyúkat, vagy más mondhatjuk vákumpumpákat használunk.
  • A pneumatikus légpuska is a sűrített levegőt energiaforrásként használja a lövedék mozgására. 
  • A gázzal működtetett újratöltés energiát biztosít a lőfegyverek használatához is.
  • A pneumatikus gumiabroncsok is sűrített levegővel működnek, hogy ha azokat felfújják, akkor úgynevezett gumiabroncs testet képeznek például egy kerékpáron, autón vagy más járművön. Még a Lego is használhatja a pneumatikát is! Van egyfajta Lego tégla, amely levegőnyomást alkalmazza, hogy különböző tevékenységeket végezzen a segítségével.

 

- Légzsák

Ez is egy sokoldalú pneumatikus termék. A tömített sűrített levegővel ellátott zacskót ipari alkalmazásokban használják olyan feladatok elvégzésére, mint például a nagy lyukak tömítése a kémiai kifolyódás megakadályozására, a kifolyt tartalom elérésének megakadályozására.  Viszont nagy jelentőségű az is, hogy, hogy az autóban vezetés közben egy balesetnél akár életet is menthet a légzsák.

Egyéb eszközök

Az olyan ipari szerszámok, mint a jack-kalapácsok is, amit főként utak építésénél, vagy az építőipar területén alkalmaznak, szintén sűrített levegőt használnak, hogy a kalapács és a véső működhessen a talajon. De sokféle eszközben megtalálhatnánk még sok más felhsználói területen, például a gyógyászatban is.

Amint látjuk, valóban rendszeresen találkozhatunk valamilyen pneumatikus rendszerrel működő eszközzel a mindennapjaink során. Használatuk nagy segítséget jelenthet a napi munkáink ellátása közben is.