Barion Pixel
A weboldal cookiekat használ a felhasználói élmény növeléséhez.
Products Menu

A hidraulikus és a pneumatikus rendszerek összehasonlítása

29/09/2017 01:15:26 PM

Napjainkban természetes, hogy segítséget veszünk igénybe, mikor azt szeretnénk, hogy a termelésünk gyorsasága, esetleg minősége javulhasson. Sokfajta megoldás létezik, ami megkönnyíti a munkavégzésünket például a pneumatikus vagy a hidraulikus rendszerek. Ezekkel a fogalmakkal sokan nincsenek tisztában, nem tudják biztosan, hogy mi is a különbség a kettő között. Ebből a cikkből kiderül, miben egyezik a két rendszer, illetve mi a különbség közöttük.


Mi a hidraulika?


Egy görög szó, melynek  alapja a" hydro" ami vizet, a második szótagja az "aulos" pedig csövet jelent. Ha egyszerűen akarok fogalmazni, akkor úgy, mondanám, hogy a hidraulika a különféle erőknek és mozgásoknak folyadék segítségével történő átvitelével és irányításával függ össze. Ha a gyakorlati felhasználását nézzük, a hidraulika név alatt gyakran magát az erőgépeket értik sokan, vagy olyan más mechanikai szerkezet részeként értelmezik, ami egy alkalmazott erőátviteli rendszert jelent, például egy autó fékberendezésében, vagy egy repülőgép kormányszerkezetében is alkalmazzák. Milyen előnyökkel jár hidraulikus rendszert üzemeltetni? A hidraulikának számos olyan egyedi tulajdonságai vannak, melyekkel  kétségkívül kitűnik más lehetőségek közül.



Melyek ezek a tulajdonságok?


Például egyszerű túlterhelés-védelem jellemzi, a kifejtett erő igazodik a terhelés nagyságához. Egyszerűen elérhető a sebesség, az emelőerő, forgatónyomaték, stb. fokozat nélküli irányítása, vezérlése és szabályozása. Egyik kimondottan  nagy előnye, hogy épp úgy alkalmas gyors és ellenőrizhető mozgásfolyamatokra, mint  rendkívül lassú precíziós mozgásokra. Azt is megállapíthatjuk, hogy nagy a teljesítménysűrűsége, tehát a kis szerkezeti mérete ellenére nagy erő jellemző rá. Teljes terhelés alatt a mozgás egy nyugalmi állapotból indul, s előnynek mondható még, hogy így az energiatárolás aránylag könnyen megoldható. Jó gyorsítás és fékezés valósítható meg a segítségével. Most hogy már áttekintettük a hidraulikus rendszert, kicsit megismerkedtünk a működésével, frissítsük fel az előző cikkek után a pneumatikus rendszerrel kapcsolatos tudásunkat is.



Foglaljuk össze, mi a pneumatika?


Tulajdonképpen a sűrített levegő útja az előállításától egész a fogyasztóig. A pneumatika a sűrített levegővel történő vezérlést és erőátvitelt jelenti. Mondhatni ebből adódik az, hogy a sűrített levegőt előállító berendezés, és a kiépített léghálózat közvetett módon is kötődik a pneumatikához, így  a pneumatikus vezérlésekhez.



Nézzük meg újra, hogy milyen a felépítése


Egy  komplex pneumatikus rendszer felépítése az alábbi elemekre bontható:  légszűrő, kompresszor, hűtve szárító, valamint rendszerszűrők, légtartály, léghálózat, pneumatikai csövek és csatlakozók, szelepek, aztán a végrehajtó elemek, vagyis a munkahengerek.



Pneumatikus rendszerek  előnyei



Röviden ismertettem a fentiekben a hidraulikus rendszerek előnyeit, most nézzük meg ugyanezt a pneumatikus rendszerekkel kapcsolatban is. Első helyen említeném meg, hogy így az  energia, csővezetékekkel a beavatkozás helyére egyszerűen odavezethető, hisz manapság már a legtöbb üzemben ki van építve a léghálózat, amelyről a pneumatikus berendezések  egyszerűen üzemeltethetők.


Mint ismeretes,  a sűrített levegő, úgynevezett  összenyomható közeg, lehetővé teszi az energia tárolását és az igényekhez alkalmazkodva a  felhasználását. Elmondhatjuk azt is róla, hogy a  pneumatikus rendszerek, berendezések rugalmasok mivel az energiahordozó a sűrített levegő. Előny, hogy jól bírják a túlterhelést is, szerkezeti károsodás nélkül viselik és aztán a túlterhelés megszűntével a berendezés képes folyamatosan végezni a munkát tovább. Még ami lényeges, a fontosabb üzemi jellemzők, mint például az erő, a sebesség és a forgató nyomaték, valamint a fordulatszám széles területen és fokozatmentesen igen egyszerű eszközök használatával megvalósítható.

Folytathatnám még a sort mindkét rendszer előnyeit és hátrányait is részletesen kifejtve, de inkább nézzük meg, hogy mi a különbség közöttük?



A két rendszer közötti egyezések és  különbségek



A pneumatikus rendszerre jellemzők: helyhez kötött, vagy mozgatható kompresszorberendezések. Hajtása villamos, vagy belsőégésű motorral lehetséges. Viszont a levegő mindenütt korlátlan mennyiségben áll rendelkezésünkre sűrítés céljából. A kompresszor  rendszere a kívánt nyomás és mennyiség szerint választható. Nagy mennyiségek tárolása is lehetséges kevés ráfordítás mellett, és a tárolt sűrített levegő könnyen szállítható vezetékeken keresztül. Költségei viszont nagyobbnak mondhatóak a villamos és a hidraulikus rendszerekhez viszonyítva. A kis nyomás miatt, kicsi a teljesítmény sűrűség. A nyugalmi helyzetig túlterhelhető is és ez a tartás (a nyugalmi helyzet) nem igényel energiafogyasztást.



Mi a helyzet a hidraulikus rendszerekkel?


Szintén lehet helyhez kötött és mozgatható szivattyú berendezésekben. Hajtása villamos motorral, vagy kivételes esetekben akár belsőégésű motorral, generátoron keresztül is történhet. Kisebb berendezések működtetése kézi üzemmel is megoldható. Tárolásra csak korlátozott mértékben alkalmas és ezért inkább csak kis mennyiségekre gazdaságos. Viszont kiemelendő előnye, hogy energiaköltsége  jóval kisebb, mint a pneumatikus rendszeré.

Remélem sikerült ebben a cikkben is kicsit megismertetni jobban az olvasókkal a két rendszerre jellemző sajátosságokat.

Labels attached to the content: hír pneumatika